Reviews!

· My Maņana Comes
ArtsWest
2015-11-02

· Water By the Spoonful
Theatre22
2015-11-02

· Festen
New Century Theatre Company
2015-11-02

· My Dear Miss Chancellor
Annex Theatre
2015-11-02

· Snapshots
Village Theatre
2015-10-27

· Waterfall
5th Avenue Theatre
2015-10-20

· Hair
Bainbridge Performing Arts
2015-10-13

· Bad Jews
Seattle Public Theatre
2015-10-06

· What We Talk About When We Talk About Love
Book-It Repertory Theatre
2015-09-29

· 99 Ways ...
Washington Ensemble Theatre
2015-09-29


     Our Sponsor

     Teen Tix!

     Search
Search Auditions

Search the Site




 2014 GYPSY ROSE LEE AWARDS

SpotlightSeattle Theater Writers critics’ circle is pleased to present the nomination slate of the fourth annual Gypsy Rose Lee Awards, theater awards devoted to recognizing excellence across the economic spectrum of professional Seattle theaters in the prior calendar year.

“2014 was a challenging year, with many kinds of productions from powerhouse co-productions to the proliferation of tiny companies with mighty visions that continue to populate our cultural landscape,” says Miryam Gordon, head writer-wrangler. “Our nominations therefore include 57 productions from 32 different producing companies. That’s an enormous acknowledgement of the vibrancy of our theatrical community.”

One important refinement this year was a more complete separation of musicals from “straight” plays, including musical theater performers, into their own categories. The musical categories aren’t divided into “Large” and “Small.” That refinement increases acknowledgement for our busy musical theater scene, but maintains categories to 32.
 
In addition to the 32 categories named below, Seattle Theater Writers also are proud to announce a Special Award of Recognition for Mr. Robert Schenkkan for Excellence in Playwriting  for his exceptional history of Lyndon Baines Johnson in his two plays, All the Way and The Great Society, presented at Seattle Repertory Theatre.
 
Mr. Schenkkan’s work has already won a Tony Award among other recognition and we are proud to be able to call him “ours” and to acknowledge his work and the work of all those at Seattle Repertory Theatre and at the Oregon Shakespeare Festival in producing this epic work.
 
The 2014 Gypsy Rose Lee Award Nominations are (in alpha order):
 
Excellence in Production of a Play
(Large Budget): Tails of Wasps - New Century Theatre Company
The Amazing Adventures of Kavalier & Clay - Book-It Repertory Theatre
The Boy at the Edge of Everything - Seattle Children's Theatre
The Invisible Hand - ACT Theatre
The Normal Heart - Strawberry Theatre Workshop
 
(Small Budget): A Small Fire - Sound Theatre Company
Blood Countess - Annex Theatre
Gidion's Knot - Seattle Public Theater
Seascape - Theater Schmeater
The Lisbon Traviata - Theatre22
 
Excellence in Production of a Musical
A Little Night Music - SecondStory Repertory
In the Heights - Village Theatre
Little Shop of Horrors - The 5th Avenue/ACT Theatre co-production
Mary Poppins - Village Theatre
Monty Python's Spamalot - The 5th Avenue Theatre
 
Excellence in Direction of a Play
(Large Budget): Sheila Daniels - The Normal Heart (Strawberry Theatre Workshop)
Darragh Kennan - Tails of Wasps (New Century Theatre Company)
John Langs - Bethany (ACT Theatre)
Allen Nause - The Invisible Hand (ACT Theatre)
Myra Platt - The Amazing Adventures of Kavalier & Clay (Book-It Repertory Theatre)
 
(Small Budget): Julie Beckman - A Small Fire (Sound Theatre Company)
Shana Bestock - Gidion's Knot (Seattle Public Theater)
Valerie Curtis-Newton - The Mountaintop (ArtsWest)
Alicia Mendez - The Pillowman (SecondStory Repertory)
Bobbin Ramsey - Attempts on Her Life (The Horse in Motion)
 
Excellence in Direction of a Musical
Eric Ankrim - In the Heights (Village Theatre)
Bill Berry - Little Shop of Horrors (The 5th Avenue Theatre/ACT Theatre co-production)
Brandon Ivie - A Christmas Story (The 5th Avenue Theatre)
Josh Rhodes - Monty Python's Spamalot (The 5th Avenue Theatre)
Steve Tomkins - Funny Girl (Village Theatre)
 
Excellence in Performance in a Play as a Lead Actor (Male)
(Large Budget): Elijah Alexander - The Invisible Hand (ACT Theatre)
Frank Boyd - The Amazing Adventures of Kavalier & Clay (Book-It Repertory Theatre)
William Hall Jr. - A Lesson From Aloes (Thalia's Umbrella)
Greg Lyle-Newton - The Normal Heart (Strawberry Theatre Workshop)
Connor Toms - The Invisible Hand (ACT Theatre)
 
(Small Budget): Gordon Carpenter - A Small Fire (Sound Theatre Company)
Daniel Christensen - The Lisbon Traviata (Theatre22)
Matthew Gilbert - The Elephant Man (STAGEright Theatre)
Reginald Andre Jackson - The Mountaintop (ArtsWest)
Will Rose - Don Quixote and Sancho Panza: Homeless in Seattle (ese Teatro)
 
Excellence in Performance in a Musical as a Lead Actor (Male)
Greg McCormick Allen - Mary Poppins (Village Theatre)
LeRoy Bell - Passing Strange (Sidecountry Theatre)
Joshua Carter - Little Shop of Horrors (The 5th Avenue Theatre/ACT Theatre co-production)
Ryan McCabe -La Cage aux Folles (SecondStory Repertory)
Wade McCollum - Ernest Shackleton Loves Me (Balagan Theatre)
 
Excellence in Performance in a Play as a Lead Actor (Female) 
(Large Budget): Emily Chisholm - Bethany (ACT Theatre)
Helen Harvester - Diana of Dobsons (Taproot Theatre)
Tracy Michelle Hughes - Pretty Fire (Taproot Theatre)
Pamela Reed - Who's Afraid of Virginia Woolf (Seattle Repertory Theatre)
Gillian Williams - Venus in Fur (Seattle Repertory Theatre)
 
(Small Budget): Mary Ewald - Hamlet (New City Theater)
Peggy Gannon - Blood Relations (Sound Theatre Company)
brianne a. hill - The Mountaintop (ArtsWest)
Teri Lazzara - A Small Fire (Sound Theatre Company)
Terri Weagant - Blood Countess (Annex Theatre)
 
Excellence in Performance in a Musical as a Lead Actor (Female)
 Sarah Rose Davis - Funny Girl (Village Theatre)
Cayman Ilika - Mary Poppins (Village Theatre)
Jennifer Littlefield - A Little Night Music (SecondStory Repertory)
Jessica Skerritt - Little Shop of Horrors (The 5th Avenue Theatre/ACT Theatre co-production)
Valerie Vigoda - Ernest Shackleton Loves Me (Balagan Theatre)
 
Excellence in Performance of a Play as a Supporting Actor (Male) - any non-lead 
(Large Budget): Peter Crook - The Normal Heart (Strawberry Theatre Workshop)
Quinn Franzen - The Importance of Being Earnest (Seattle Shakespeare Company)
Todd Jefferson Moore - Royal Blood (Onward Ho Productions)
Timothy McCuen Piggee - Angels in America (Intiman Theatre)
Michael Winters - All the Way/The Great Society (Seattle Repertory Theatre)
 
(Small Budget): Andrew Lee Creech - Girl You Know It's True (The Stay Up Late Show/Theatre Off Jackson co-production)
Eric Mulholland - The Lisbon Traviata (Theatre22)
Carter Rodriquez - Uncle Vanya (Akropolis Performance Lab)
Ray Tagavilla - A Small Fire (Sound Theatre Company)
James Weidman - Blood Countess (Annex Theatre)
 
Excellence in Performance of a Musical as a Supporting Actor (Male)
Matt Giles - A New Brain (STAGEright Theatre)
Justin Huertas - In the Heights (Village Theatre)
David Anthony Lewis - Little Shop of Horrors (The 5th Avenue Theatre/ACT Theatre co-production)
John Scott - Funny Girl (Village Theatre)
Dane Stokinger - Monty Python's Spamalot (The 5th Avenue Theatre)
 
Excellence in Performance of a Play as a Supporting Actor (Female)
(Large Budget): Sylvie Davidson - Tails of Wasps (New Century Theatre Company)
Amy Hill - Who's Afraid of Virginia Woolf (Seattle Repertory Theatre)
Amy Love - Royal Blood (Onward Ho Productions)
Betsy Schwartz - Tails of Wasps (New Century Theatre Company)
Amy Thone - The Normal Heart (Strawberry Theatre Workshop)
 
(Small Budget): Lisa Branham - Attack of the Killer Murder … of Death! (Theater Schmeater)
Alyson Scadron Branner - Arcadia (Seattle Public Theatre)
Evelyn Dehais - Chaos Theory (Annex Theatre)
Caitlin Frances - Blood Relations (Sound Theatre Company)
Tracy Leigh - American Wee-Pie (Seattle Public Theatre)
 
Excellence in Performance of a Musical as a Supporting Actor (Female) - any non-lead
Taryn Darr - A Chorus Line (The 5th Avenue Theatre)
Iris Elton - In the Heights (Village Theatre)
Laura Griffith - Monty Python's Spamalot (The 5th Avenue Theatre)
Megan Chenovick - Jerry Springer the Opera (Balagan Theatre)
Shermona Mitchell - A New Brain (STAGEright Theatre)
 
Excellence in Performance as an Ensemble
(Large Budget): A Lesson From Aloes - Thalia's Umbrella (William Hall, Jr., Terry Edward Moore, Pam Nolte)
Art Dog - Seattle Children's Theatre (Allen Galli, Auston James, Khanh Doan, Kate Jaeger)
Tails of Wasps - New Century Theatre Company (Sylvie Davidson, Brenda Joyner, Hannah Mootz, Betsy Schwartz, Paul Morgan Stetler)
The Invisible Hand - ACT Theatre (Elijah Alexander, Erwin Galan, William Ontiveros, Connor Toms)
The Normal Heart - Strawberry Theatre Workshop (Stephen Black, Rob Burgess, Peter Crook, Brian Culbertson, Joseph Cummings, Simon Hamlin, Greg Lyle-Newton, Andrew Russell, Amy Thone)
 
(Small Budget): A Small Fire - Sound Theatre Company (Gordon Carpenter, Sara Coates, Teri Lazzara, Ray Tagavilla)
Attack of the Killer Murder … of Death! - Theater Schmeater (Ashley Bagwell, Alyssa Bostwick, Lisa Branham, Nik Doner, Alyssa Keene, J.D. Lloyd, Corey McDaniel, Tim Moore, Allie Pratt, Lisa Viertel, Lantz Wagner)
Gidion's Knot - Seattle Public Theater (Heather Hawkins, Rebecca Olson)
Horse Girls - Annex Theatre (Erin Bednarz, Rachel Brow, Elizabeth Grant, Kasey Harrison, Anastasia Higham, Pilar O'Connell, Sascha Streckel)
Seascape - Theater Schmeater (Paul Custodio, Lori Lee Haener, Josh Ryder, Katherine Woolverton)
 
Excellence in Set Design
(Large Budget): Scott Bradley - A Great Wilderness (Seattle Repertory Theatre)
Andrea Bryn Bush - Twelfth Night (Seattle Shakespeare Company)
Matthew Smucker - Who's Afraid of Virginia Woolf (Seattle Repertory Theatre)
Carey Wong - The Boy at the Edge of Everything (Seattle Children's Theatre)
Jennifer Zeyl - Royal Blood (Onward Ho Productions)
 
(Small Budget): Robin Macartney - Girl You Know It's True (The Stay Up Late Show/Theatre Off Jackson co-production)
Robin Macartney - Balconies (Annex Theatre)
Cate McCrea - Returning to Albert Joseph (Satori Group)
Montana Tippett - A Small Fire (Sound Theatre Company)
Burton Yuen - The Mountaintop (ArtsWest)
 
Excellence in Costume Design
(Large Budget): Anastasia Armes - Royal Blood (Onward Ho Productions)
Sarah Burch Gordon - Diana of Dobsons (Taproot Theatre)
Christine Meyers - Twelfth Night (Seattle Shakespeare Company)
Pete Rush - Truth Like the Sun (Book-It Repertory Theatre
Cynthia Savage - Mary Poppins (Village Theatre)
 
(Small Budget): Julia Evanovich - Attack of the Killer Murder...Of Death! (Theater Schmeater)
Candace Frank - American Wee-Pie (Seattle Public Theater)
Cami Funk - Balconies (Annex Theatre)
Desiree Jones - The Hunchback of Seville (Washington Ensemble Theatre)
Scarlett O'Hairdye - Girl You Know It's True (The Stay Up Late Show/Theatre Off Jackson co-production)
 
Excellence in Lighting Design
(Large Budget): Brian Bembridge - Mary's Wedding (New Century Theatre Company)
Kristeen Willis Crosser - The Invisible Hand (ACT Theatre)
L.B. Morse - A Great Wilderness (Seattle Repertory Theatre)
Alexander V. Nichols - Ernest Shackleton Loves Me (Balagan Theatre)
Andrew D. Smith - The Boy at the Edge of Everything (Seattle Children's Theatre)
 
(Small Budget): Mark Chenovick and Jen Klos - The Pillowman (SecondStory Repertory)
Marnie Cummings - Returning to Albert Joseph (Satori Group)
Dani Norberg - The Mountaintop (ArtsWest)
Gwyn Skone - Blood Countess (Annex Theatre)
Sara Torres - Marisol (The Collision Project)
 
Excellence in Sound Design
(Large Budget): Obadiah Eaves - A Great Wilderness (Seattle Repertory Theatre)
Brendan Patrick Hogan - The Invisible Hand (ACT Theatre)
Matt Starritt - The Amazing Adventures of Kavalier & Clay (Book-It Repertory Theatre)
Nathan Wade - Frankenstein; Or, The Modern Prometheus (Book-It Repertory Theatre)
Robertson Witmer and Kevin Heard - Ernest Shackleton Loves Me (Balagan Theatre)
 
(Small Budget): Al Angel - Attack of the Killer Murder… of Death! (Theater Schmeater)
Josh Blaisdel - The Lisbon Traviata (Theatre22)
Mark Chenovick and Jen Klos - A Little Night Music (SecondStory Repertory)
Evan Mosher - Returning to Albert Joseph (Satori Group)
James Schreck - Attempts on Her Life (The Horse in Motion)
 
Excellence in Musical Direction
Paul Linnes - A Little Night Music (SecondStory Repertory)
Ryan O'Connell - Ernest Shackleton Loves Me (Balagan Theatre)
RJ Tancioco - In the Heights (Village Theatre)
RJ Tancioco - Little Shop of Horrors (The 5th Avenue Theatre/ACT Theatre co-production)
Tim Symons and Bruce Monroe - Funny Girl (Village Theatre) 
 
Excellence in Choreography or Movement
Bill Berry - Little Shop of Horrors (The 5th Avenue Theatre/ACT Theatre co-production)
Kristin Holland Bohr - Funny Girl (Village Theatre)
Diana Cardiff - Girl You Know Its True (The Stay Up Late Show/Theatre Off Jackson co-production)
Daniel Cruz - In the Heights (Village Theatre)
 
Excellence in Local Playwriting
Kelleen Conway Blanchard - Blood Countess (Annex Theatre)
Samuel D. Hunter - A Great Wilderness (Seattle Repertory Theatre)
Wayne Rawley - Attack of the Killer Murder … of Death! (Theater Schmeater)
Jeff Schwager - The Amazing Adventures of Kavalier & Clay (Book-It Repertory Theatre)
Stephanie Timm - Tails of Wasps (New Century Theatre Company)
 
Excellence in Local Composing
Obadiah Eaves - A Great Wilderness (Seattle Repertory Theatre)
Zhenya Lavy - Uncle Vanya (Akropolis Performance Lab)
Mark Siano and Opal Peachey - Seattle Vice (Marxiano Productions)
 
About Seattle Theater Writers:
Founded in 2011 by Miryam Gordon and comprised of local writers and reviewers, Seattle Theater Writers is a group dedicated to raising public awareness of theater practitioners and the work produced by professional theater organizations. Seattle Theater Writers’ hope is that awareness can encourage attendance and enjoyment of our rich cultural offerings.  Born from this mission are the annual Gypsy Rose Lee Awards, recognizing excellence in Seattle theater across 32 categories.
The participants in this year’s award process were Jose Amador (www.seattlestar.net), Candace Brown (goodlifenw.blogspot.com), Miryam Gordon (Seattle Gay News and miryamstheatermusings.blogspot.com), David-Edward Hughes (www.talkinbroadway.com/regional/seattle), Rosemary Jones (www.examiner.com/theater-in-seattle/rosemary-jones), Alice Kaderlan (blog.seattlepi.com/feetfirst), Dusty Somers (blogcritics.org/author/Dusty-Somers), and Michael Strangeways (www.seattlegayscene.com/).
 
For more information, go to www.facebook.com/SeattleTheaterWriters. The Notes section shows the evolution of the awards.




 
     Options

 Printer Friendly Printer Friendly



All logos and trademarks in this site are property of their respective owner.
The comments are property of their posters, the rest is copyright SeattleActor.com © 2004-2009. SeattleActor.com acts solely as host and as such shall not be deemed to endorse, recommend, approve and/or guarantee any events, facts, views, advice and/or information contained herein.

ABOUT US | ADVERTISE WITH US | TERMS OF USE


Distributed by Raven PHP Scripts


XXX PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi.
This is free software, and you may redistribute it under the GPL.
PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.04 Seconds